Post

CO TO ZA TECHNIKA? USB-C I ZASILANIE WYJAŚNIONE

Co to za technologia? Wyjaśnienie USB-C i Power Delivery

W naszej serii Co kryje technika wyjaśniamy skomplikowaną terminologię, przyglądamy się pojawiającym się trendom w dziedzinie zasilania i rzucamy światło na technologię, która jest wykorzystywana do produkcji naszych przenośnych rozwiązań zasilających, solarnych i oświetleniowych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są najnowsze osiągnięcia w technologii USB i jak wpłyną one na Twoje doświadczenia z ładowaniem.

Gdy myślimy o portach i złączach USB, na myśl przychodzi nam USB typu A. Jest to płaskie, prostokątne złącze. Jest to płaskie, prostokątne złącze/port najczęściej używane we wszystkim, od komputerów i laptopów po ładowarki ścienne i dyski flash. Inne kształty złączy USB to USB Micro, Mini, Typ B oraz Apple Lightning.

Jednak inny kształt złącza USB pojawił się w ostatnich latach, a to staje się coraz bardziej powszechne z każdym nowym iteracji popularnych telefonów, laptopów i więcej. Jeśli masz nowego MacBooka lub smartfon z systemem Android, to z pewnością korzystasz z USB-C.

CO TO JEST USB-C?

Mniejsze i bardziej smukłe niż dobrze znany Typ A, USB-C jest zaprojektowane z odwracalną końcówką i nie ma orientacji "góra" lub "dół". Oznacza to, że nie trzeba kilkakrotnie odwracać złącza, aby prawidłowo wpasować je do portu. Jest na tyle smukłe, że może być używane w małych, cienkich urządzeniach, takich jak smartfony, ale także zdolne do obsługi wystarczającej mocy do ładowania większych urządzeń, takich jak laptopy i komputery.

USB-C może obsługiwać wyższe prędkości transferu danych i wyższy prąd / napięcie dla nowych specyfikacji, co przekłada się na szybszy czas ładowania. Ale kluczowym słowem jest tu "może". Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie porty USB-C są sobie równe.

Port USB-PD

Na powierzchni naszych stacji zasilających Yeti X znajdują się dwa nowe porty: USB-C oraz USB-C Power Delivery. Pierwszy z nich to po prostu port USB-C, który działa w oparciu o najnowsze standardy ładowania USB 3.1 przy natężeniu prądu do 3 amperów. Drugi obsługuje technologię dynamicznego szybkiego ładowania o nazwie Power Delivery.

Power Delivery (PD) to specyfikacja obsługi wyższej mocy, która pozwala wielu urządzeniom na szybkie ładowanie przez połączenie USB. Jej działanie polega na ułatwieniu rozmowy między dwoma urządzeniami w celu wynegocjowania umowy dotyczącej zasilania, dzięki czemu mogą one określić, ile energii można pobrać z ładowarki. Power Delivery zaczyna się od ustawienia 5V i jest konfigurowalne do 20V. Używając standardowego kabla USB-C, może obsłużyć do 60W, a przy użyciu wyznaczonego kabla EMCA osiągnie nawet 100W.

Kolejną ciekawostką dotyczącą Power Delivery jest to, że pozwala on na przepływ prądu w obie strony, bez ustalonego kierunku w oparciu o obwód lub połączenie. Na przykład, jeśli były podłączone dwa telefony, które obsługują Power Delivery z USB-C kabla ładowania, jeden telefon może ładować drugi i na odwrót.

WYBÓR WŁAŚCIWEJ ŁADOWARKI

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego rozwiązania do ładowania urządzenia z USB-C, należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, oznaczenie Power Delivery nie jest tożsame z oznaczeniem power banku. Przykładowo, power bank o mocy 60W może odnosić się do całkowitej mocy wyjściowej wszystkich portów. Tylko dlatego, że zawiera port USB-C, nie musi oznaczać, że ten port obsługuje Power Delivery i będzie generować 60W na tym jednym porcie. Zamiast tego należy zwracać uwagę na rozwiązanie do ładowania, które zawiera port USB-C z określonym wskaźnikiem Power Delivery do 60W. Następnie należy zwrócić uwagę na napięcie obsługiwane przez ładowarkę. Większość obsługuje tylko kilka stałych napięć, które będziesz chciał sprawdzić, czy są obsługiwane przez urządzenie do najszybszego ładowania.

Aby upewnić się, że otrzymujesz najwięcej ze swojego źródła ładowania, czy to USB-C power bank lub stacji zasilania, najlepiej jest spojrzeć na adapter, który przyszedł z urządzeniem i dopasować oceny z tymi z urządzenia ładującego. W przeciwnym razie możesz utknąć z wolniejszym niż oczekiwano tempem ładowania.

UNIWERSALNE ROZWIĄZANIE DO ŁADOWANIA

Wyobraź sobie świat, w którym jeden kabel był be-all i end-all rozwiązanie ładowania dla wszystkich swoich gadżetów. Koniec z koniecznością upychania wielu kabli w plecakach i torbach, czy też zmagania się z ustaleniem, które złącze pasuje do którego urządzenia. Nigdy nie jest łatwo przewidzieć, jak dokładnie będzie wyglądać przyszłość ładowania, ale to może stać się rzeczywistością raczej wcześniej niż później. USB-C i Power Delivery są już na dobrej drodze, aby zapewnić uniwersalne rozwiązanie do ładowania wszystkiego, od telefonów po laptopy, dzięki szerokiemu przyjęciu przez branżę standardu, który eliminuje konieczność zgadywania kompatybilności kabli i ładowarek.