Post

Zdrowie baterii iPhone'a: Wszystko, co musisz wiedzieć

Bateria jest siłą napędową iPhone'a. Dzięki niej jest on zasilany i gotowy na wszystko, czego potrzebujesz. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o nią dbać, co pozwoli przedłużyć jej żywotność. Bo czy jest coś gorszego niż umierający telefon?

Stan baterii jest niezwykle ważny, dlatego przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci utrzymać baterię iPhone'a w dobrej kondycji i jak najdłużej zachować jej moc.

Dowiesz się z niego, jaką baterię ma iPhone, poznasz zasady działania, wskazówki dotyczące ładowania, sposoby sprawdzania i przedłużania żywotności baterii, najlepsze produkty do baterii iPhone'a oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Jaką baterię ma iPhone? 

iPhone'y wykorzystują baterie litowo-jonowe, czyli nowszą technologię akumulatorów, która oferuje więcej mocy w lżejszym i szybciej ładującym się opakowaniu. Baterie litowo-jonowe działają też dłużej niż starsze modele. 

Bateria jest zaprojektowana tak, aby bardzo szybko naładować się do 80%, a następnie użyć tak zwanego "ładowania podchwytliwego" do pozostałych 20%. Ładowanie podchwytliwe zmniejsza ilość prądu elektrycznego, aby wydłużyć żywotność baterii. 

Porady dotyczące ładowania akumulatorów litowo-jonowych: Dos i Don't

Utrzymanie baterii iPhone'a w dobrym stanie wymaga przestrzegania kilku wskazówek. Jeśli zastanawiasz się, jak wydłużyć czas pracy baterii, oto kilka konkretnych wskazówek: 

Rób:

 • Aktualizuj telefon, korzystając z najnowszego oprogramowania. 
 • Przechowuj telefon w chłodnym miejscu. Apple zaleca temperaturę od 32 do 95 stopni Fahrenheita. 
 • Używaj ładowarki, która przestaje ładować baterię, gdy osiągnie ona 100%.
 • Jeśli ładujesz martwą baterię, przed użyciem naładuj ją do poziomu co najmniej 30% lub wyższego.

Nie wolno:

 • Używaj tanich ładowarek, które mogą nie być odpowiednio zoptymalizowane dla Twojego akumulatora.  
 • Kontynuuj ładowanie baterii, gdy jest już pełna. 
 • Naładuj baterię, gdy jej poziom naładowania wynosi 80% lub więcej. 
 • Naładuj baterię przed użyciem jej w nowym urządzeniu.

Jak długo działają baterie iPhone'ów?

Żadna bateria nie działa wiecznie i w końcu osiąga kres swojej żywotności. To, jak długo działa bateria, zależy w dużej mierze od tego, jak się z nią obchodzisz i czy stosujesz się do sugestii dotyczących wydłużania jej żywotności. 

Apple nie mówi, jak długo ich baterie trwają, tylko że utrzymują się przez "dużą liczbę" cykli ładowania baterii. W przeszłości telefony, które są używane często zaczęły wykazywać zmniejszoną żywotność baterii po półtora roku do dwóch lat, lub około 400 do 500 cykli ładowania.

Cykl ładowania baterii to jedno pełne wykorzystanie 100% baterii telefonu. Na przykład, można użyć 50% żywotności baterii dzisiaj, a następnie kolejne 50% jutro i to dodaje się do jednego cyklu ładowania. Ładowanie baterii nie ma wpływu na cykl - ma go tylko użytkowanie. 

Jak sprawdzić stan baterii

Aby sprawdzić stan baterii w telefonie iPhone, sam telefon oferuje kilka opcji, które pozwalają zorientować się, w jakim stanie jest bateria. 

Otwórz menu Ustawienia, przejdź do opcji Bateria, a następnie Zdrowie baterii. W sekcji Stan baterii znajdziesz informację o maksymalnej pojemności baterii, która pokazuje pojemność baterii (w 100%) w porównaniu z tym, kiedy była nowa. Im niższa pojemność, tym bliżej końca żywotności baterii.

Wyświetlacz pokaże również szczytową wydajność baterii. W idealnym przypadku będzie to napis "Twoja bateria jest obecnie w stanie utrzymać normalną szczytową wydajność". Jeśli zobaczysz inny komunikat ostrzegający o problemie, najlepiej zabierz iPhone'a do certyfikowanego serwisu. 

Zauważ, że jeśli Twój iPhone jest sprzed 2014 roku lub działa na systemie iOS 11.2 lub wcześniejszym, nie zobaczysz opcji Zdrowie baterii w Ustawieniach.

Jak przedłużyć żywotność baterii i kiedy ją wymienić

Jeśli zastanawiasz się, jak wydłużyć czas pracy baterii, najważniejsze jest, abyś odpowiednio o nią dbał i zminimalizował korzystanie z aplikacji i funkcji, które ją rozładowują. Niektóre sugestie obejmują: 

 • Używaj wifi do pobierania danych; zużywa ono mniej energii niż sieć komórkowa.
 • Wyłączaj wifi, gdy go nie używasz. Szukanie połączeń wifi ma tendencję do pożerania baterii.
 • Utrzymuj poziom jasności na niskim poziomie poprzez włączenie automatycznej jasności. Przejdź do Ustawień, następnie Ogólne, następnie Dostępność, następnie Udogodnienia wyświetlania i włącz automatyczną jasność.
 • Włącz tryb niskiego zużycia energii. Kiedy telefon zejdzie do 20%, poinformuje Cię o tym i da Ci możliwość włączenia trybu niskiego zużycia energii. W trybie niskiego poboru energii niektóre funkcje (np. Mail) nie będą automatycznie pobierać zawartości, ale nadal możesz używać telefonu do pisania SMS-ów, prowadzenia rozmów telefonicznych itp. Po naładowaniu telefonu tryb niskiego poboru energii wyłączy się automatycznie. 
 • Kontroluj stan swojej baterii w Ustawieniach, a następnie w zakładce Bateria. Pokaże Ci poziom baterii, aktywność i poziom baterii według aplikacji, więc możesz zobaczyć, co jest drenaż soku.
 • Nie zostawiaj otwartych aplikacji, gdy ich nie używasz. Zamykaj je po zakończeniu pracy, aby oszczędzać baterię. 
 • Nie zostawiaj telefonu na gorącym słońcu lub w innych miejscach o wysokiej temperaturze. 
 • Nadużywaj pewnych aplikacji i funkcji, które mają tendencję do drenowania baterii, w tym trybu latarki. Sprawdź, które aplikacje zużywają najwięcej baterii i zminimalizuj czas ich używania. 
 • Używaj funkcji dynamicznego tła, która pokazuje ruchome tła na ekranie głównym telefonu. Choć wygląda to świetnie, ma tendencję do drenowania baterii. 

Jeśli chcesz uzyskać więcej wskazówek, mamy dedykowany artykuł na temat tego, jak wydłużyć czas pracy baterii.
Jeśli chodzi o to, kiedy należy wymienić baterię, szukaj oznak, takich jak konieczność częstszego ładowania baterii, umieranie telefonu, gdy bateria nadal ma 10% lub więcej, działanie telefonu tylko wtedy, gdy jest podłączony do gniazdka lub ustawienia stanu baterii wskazujące na problem.

Najlepsze produkty do baterii iPhone'a

Nie ma nic gorszego niż śmierć iPhone'a podczas podróży. To Twoja deska ratunku - ale są różne produkty, które pomogą Ci zadbać o zdrowie baterii telefonu. 

Ładowarka bezprzewodowa

Jeśli szukasz najlepszego sposobu na naładowanie telefonu, bezprzewodowa podkładka ładująca jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem - wystarczy położyć telefon na podkładce, a rozpocznie się ładowanie, nawet jeśli masz na sobie etui. Super cienka i zaprojektowana do szybkiego ładowania, bezprzewodowa ładowarka Totallee została zaprojektowana tak, aby zapobiegać przegrzaniu i chronić Twój telefon. Posiada również funkcję "trickle charge", która odcina ładowanie, gdy telefon osiągnie pełną baterię i wznawia je dopiero, gdy zaczyna się ona rozładowywać - funkcja ta pomaga wydłużyć żywotność baterii. 

Przenośne ładowarki/banki energii

Power bank lub ładowarka to przenośna ładowarka, która działa samodzielnie i może naładować telefon, gdy jesteś w ruchu. Podłączasz ją do prądu, gdy jej nie używasz, aby naładować jej źródło zasilania. Mając pod ręką bank energii, możesz mieć naładowaną baterię zawsze i wszędzie. Oto lista najlepszych banków energii dla iPhone'ów. 

Bezprzewodowa ładowarka samochodowa

Posiadanie ładowarki samochodowej oznacza, że nigdy nie utkniesz z umierającym telefonem podczas podróży. Ładowarka samochodowa Totallee ma bezpieczny klips, który instaluje się w prawie każdym otworze wentylacyjnym. Automatycznie zamyka się wokół telefonu z wyściełanym uchwytem i ma 360 stopni obrotu. Dodatkowo może zaoszczędzić od 30 do 45 minut podczas ładowania telefonu i można ją ładować z założonym etui.