Post

5 błędów, które ludzie popełniają podczas ładowania telefonu

Bez względu na to, jak potężna jest bateria Twojego telefonu, ale jeśli utknąłeś w aplikacjach mediów społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook, Twitter lub jeśli Twoja praca wymaga, abyś był na telefonie przez cały dzień, bateria z pewnością szybko się rozładuje.

Oprócz Apple, producent smartfonów Samsung również powoli przechodzi na niewymienne baterie litowo-jonowe (Li-ion), które mają ograniczoną pojemność. Baterie do telefonów komórkowych (Li-ion) mają około 1000 cykli ładowania, po których bateria zaczyna się szybko rozładowywać.

Jednakże, jeśli bateria telefonu jest używana z właściwą starannością, może wytrzymać od 3 do 5 lat.

Oto 5 wielkich błędów, których należy unikać podczas ładowania telefonu...

Nigdy nie ładuj telefonu przez noc

Większość z nas kończy się to zrobić. Podłączamy nasze urządzenie przed pójściem do łóżka, zostawiamy je podłączone na całą noc i urządzenie nadal ładuje się przez wiele godzin na odcinku. Przeładowanie urządzenia skraca żywotność baterii.

Podłączenie telefonu na 2-3 godziny w zupełności wystarczy, gdyż baterie litowo-jonowe szybko się ładują. Potrafią osiągnąć 100% naładowania w ponad 2 godziny.

W rzeczywistości, przeładowanie telefonu może okazać się również niebezpieczne, ponieważ temperatura wzrasta, gdy bateria jest przeładowana. Tak jak każde inne urządzenie, baterie telefonów komórkowych również się nagrzewają, gdy są przeładowane, co może doprowadzić do wybuchu.

Baterie Li-ion zawierają wiele ogniw Li-ion i te ogniwa mają określoną temperaturę. Gdy osiągnie ona temperaturę krytyczną z powodu ciepła zewnętrznego lub przeładowania, ogniwa zaczynają wydzielać tony ciepła.

W zależności od szybkości tego procesu, bateria może łatwo się zapalić lub doprowadzić do niewielkiej eksplozji. Uważa się również, że smartfony nie bez powodu nazywane są smartfonami. Kiedy bateria Li-ion osiągnie 100% swojej pojemności, ładowanie zatrzymuje się samoistnie.

Zwykle dzieje się to w ciągu godziny lub dwóch. Jednak to nie pozostawia telefon przegrzany i kiedy telefon wyświetla alert przegrzania, jego najlepiej, aby uzyskać wymiany baterii i zaprzestać ładowania urządzenia przez dłuższy czas.

 Unikaj częstego doładowywania

Być może bateria Twojego smartfona ledwo wytrzymuje jeden dzień, ale to nie znaczy, że ładujesz go co kilka minut, kiedy widzisz, że bateria spada o 10%. Częste ładowanie telefonu może zaszkodzić żywotności baterii.

Również ładowanie urządzenia od zera do pełna, a następnie całkowite rozładowanie baterii w regularnych odstępach czasu jest złym pomysłem. Pamiętaj, że im częściej podłączasz urządzenie do prądu, tym bardziej się ono nagrzewa, więc staraj się nie trzymać go podłączonego do prądu przez cały czas.

Najlepiej jest utrzymywać baterię naładowaną do 80%, ale nigdy nie ładuj jej od zera do pełna, a następnie nie rozładowuj regularnie, bo w przeciwnym razie żywotność baterii może ucierpieć na dłuższą metę.

Li-ion nie musi być w pełni naładowany, ponieważ wysokie napięcie obciąża baterię i zużywa ją na dłuższą metę.

Nie używaj różnych ładowarek

Nigdy nie kupuj używanych ładowarek ani nie używaj ładowarki z innego urządzenia do ładowania swojego urządzenia.

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale w ten sposób wyrządzasz szkodę baterii swojego telefonu. Zawsze noś swoją ładowarkę w torbie, a jeśli zgubiłeś oryginalną ładowarkę lub zapomniałeś ją mieć przy sobie, unikaj ładowania telefonu cudzą ładowarką, na ile to możliwe.

Jeśli musisz ją kupić, upewnij się, że kupujesz tylko oryginalną ładowarkę w autoryzowanym sklepie. Niektórym osobom może się przydać fakt, że większość smartfonów używa micro USB do swoich ładowarek.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie ładowarki i telefony są kompatybilne. Niektóre ładowarki do telefonów są zaprojektowane tak, aby odciąć zasilanie, gdy urządzenie osiągnie 100% naładowania, podczas gdy inne nie.

Ponieważ większość smartfonów te dni mają podobne złącza micro USB, ludzie zakładają, że to jest ok do ładowania urządzenia z każdej ładowarki, która pasuje do prawidłowo. Może to spowodować poważne uszkodzenie nie tylko smartfona, ale także baterii.

Trzymaj się tej samej ładowarki, która została dostarczona z urządzeniem w pudełku. Zostały one zaprojektowane razem i przetestowane razem, więc idealnie muszą działać optymalnie razem.

Nigdy nie odłączaj telefonu, jeśli nie jest naładowany w 80%.

Od lat uważa się, że ładowanie telefonu do 100% może spowodować szybszą degradację baterii niż odłączenie go od zasilania, gdy osiągnie 80%. Przy znaku 100%, pewne reakcje zachodzą w baterii, które ostatecznie degradują elektrolity i dalej deprecjonują baterię.

Utrzymywanie urządzenia poniżej 100% i w wąskim zakresie jest idealne, ale pełne ładowanie jest bardziej praktyczne dla większości ludzi, zwłaszcza jeśli masz pracę w terenie.

Na iPhone, można uzyskać dostęp do trybu niskiego zużycia energii poprzez ustawienia baterii. Ograniczy on odświeżanie aplikacji w tle i automatyczne pobieranie plików.

Ograniczy też efekty wizualne i zmieni auto-lock na 30 sekund. Samsung zawiera podobny tryb oszczędzania energii na swoich telefonach, tak samo jak Google ze swoimi telefonami Pixel.

Możesz skorzystać z tych ustawień, gdy masz mało energii lub musisz oszczędzać baterię. To jest w porządku, aby w pełni naładować go, jeśli myślisz, że może nie dostać się do ładowania go przez cały dzień, ale nadal zalecamy unikanie go jak najwięcej.

Unikaj ładowania za pomocą Power Banków

Power banki są dostępne w różnych rozmiarach, a liczba mAh wyjaśnia całkowitą pojemność baterii. Innymi słowy, im więcej mAh ma Power Bank, tym więcej energii.

Na przykład iPhone 8 Plus ma baterię o pojemności 2675 mAh, więc jeśli chcesz mieć go w pełni naładowanego, powinieneś używać power banku o pojemności większej niż pojemność telefonu.

Baterie litowo-jonowe, w tym litowo-polimerowe stosowane w power bankach i smartfonach z czasem tracą swoją pojemność, zazwyczaj po 1000 cykli w zależności od jakości baterii. Im większa bateria, tym mniej cykli ładowania i tym dłużej będzie działać.

Smartfony codziennie rozładowują swoją baterię, dlatego ich żywotność jest krótsza niż w przypadku banku energii o dużej pojemności. Power banki powinny być używane tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Używanie banków energii do ciągłego utrzymywania telefonu na 100% naładowania z czasem uszkodzi baterię, co doprowadzi do tego, że telefon nie będzie w stanie utrzymać jej naładowania przez długi czas.