Post

Czy gorąca ładowarka baterii jest normalne i może uszkodzić baterię telefonu

"Ouch! Za każdym razem, gdy używam ładowarki do ładowania baterii do mojego telefonu, staje się ona gorąca w dotyku, gdy jest podłączona do prądu przez jakiś czas. Często towarzyszy temu nagrzewanie się mojego telefonu. Dlaczego tak się dzieje? Czy to normalne? Czy może to spowodować uszkodzenie baterii telefonu?".

Nie jest zaskakujące, jeśli również napotkasz ten problem. Zamiast tego, nie jesteś sam. W rzeczywistości, podczas ładowania baterii telefonów komórkowych, tabletów, a nawet laptopów, ładowarki do baterii, zwłaszcza te do baterii Li-Ion, nieuchronnie się nagrzewają, a nawet sprawiają, że ładowane urządzenia stają się gorące. W obliczu takiej sytuacji wiele osób będzie się bało, czy może to spowodować oparzenie lub uszkodzenie ich urządzeń.
Czy to normalne, że ładowarka do baterii robi się gorąca podczas ładowania? Czy może to spowodować jakieś uszkodzenia baterii telefonu? Cóż, spokojnie. Aby lepiej zbadać te pytania, najpierw omówimy powód, dla którego ładowarka baterii, a nawet telefon rozgrzewają się podczas ładowania. Następnie artykuł będzie kontynuował badanie głównych pytań, a także da Ci kilka wskazówek, jak zmniejszyć uszkodzenia baterii telefonu. Czytaj dalej.

Dlaczego ładowarka baterii nagrzewa się podczas ładowania telefonu?

Przed omówieniem dlaczego ładowarka baterii nagrzewa się podczas ładowania telefonu komórkowego, pomocne jest zrozumienie jak działa ładowarka.
Podobnie jak bateria, która daje Ci moc do działania Twojego telefonu lub innego urządzenia mobilnego, ładowarka daje baterii moc, aby działała regularnie. Zasadniczo, ładowarka działa poprzez przesyłanie prądu elektrycznego do baterii przez pewien okres czasu w nadziei, że ogniwa (przedziały generujące energię) wewnątrz baterii mogą utrzymać energię przechodzącą przez nie.
Dokładniej mówiąc, odwrotnie do pracy baterii, która przekształca energię chemiczną w niej zgromadzoną na energię elektryczną, aby dać zasilanie urządzeniom, ładowarka przenosi prąd elektryczny przez baterię, przekształcając energię elektryczną na energię chemiczną, która jest używana do regeneracji wyczerpanego elektrolitu wewnątrz baterii.

  • * Ładowarka nie jest kompatybilna
  • To powiedziawszy, ładowarka baterii ładuje telefon komórkowy poprzez przesyłanie prądu elektrycznego przez pewien okres czasu. Ale dlaczego ładowarka robi się gorąca podczas procesu ładowania?
  • * Używanie tanich, zewnętrznych ładowarek baterii
  • Cóż, zdecydowana większość przyczyn leży w procesie zachodzącym wewnątrz ładowarki, który jest specyficzny dla ładowania - konwersji napięcia i prądu. Ten rodzaj procesu odnosi się do konwersji niskiego napięcia na wysokie oraz konwersji prądu zmiennego (AC) na prąd stały (DC).
  • Ze względu na fakt, że większość telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych obsługuje tylko niskie napięcie prądu stałego, który może zapewnić bezpieczeństwo konsumentów, podczas gdy normalny prąd z gniazdka do użytku domowego jest wysokie napięcie prądu zmiennego, istnieje potrzeba konwersji napięcia i prądu.
  • * Umieszczanie ładowarki i ładowanego urządzenia w pułapkach ciepła
  • Jednak proces konwersji z pewnością powoduje pewne straty energii, ponieważ wydajność konwersji nie może sięgać 100 procent. Ogólnie rzecz biorąc, podczas konwersji prądu zmiennego na prąd stały, normalna ładowarka jest w stanie transmitować około 70% prądu elektrycznego, podczas gdy pozostałe 30% jest przekształcane w energię cieplną i jest rozpraszana. To jest to, co powoduje nagrzewanie się ładowarki baterii podczas ładowania telefonu.
  • Czy to normalne, że ładowarka baterii staje się gorąca podczas ładowania telefonu?
  • * Usterka naładowanego urządzenia

Biorąc pod uwagę, że konwersja z wysokiego napięcia AC na niskie napięcie DC podczas ładowania nie jest w 100% wydajna, to normalne dla ładowarek baterii telefonów, aby mieć standardowe nagrzewanie się podczas ładowania telefonów komórkowych.
Niemniej jednak, nie wszystkie przypadki nagrzewania są normalne i nie są powodem do niepokoju. Oprócz wydajności konwersji, istnieje jeszcze duża liczba przyczyn nagrzewania się ładowarki podczas ładowania telefonu. I warto zauważyć, że ogrzewanie musi być umiarkowane. Przegrzanie, który jest bliżej do osiągnięcia temperatury spalania punkt ma znacznie większe ryzyko w spalanie.
To powiedziawszy, jeśli masz swoją ładowarkę rozgrzewa się podczas ładowania telefonu, może to być znak czegoś poważnego, a nie normalne zjawisko. Dlatego też, za każdym razem, gdy zauważysz, że Twoja ładowarka staje się gorąca, powinieneś spróbować znaleźć przyczynę, aby zmniejszyć ryzyko spalenia ładowarki i telefonu.

Oprócz normalnego zjawiska, oto niektóre z głównych powodów, dla których ładowarka staje się gorąca podczas ładowania:

Nawet jeśli z powodzeniem podłączyć ładowarkę, której wtyczka terminal może dopasować port z telefonu, to nie oznacza, że ładowarka może być kompatybilny z urządzeniem. Ładowarka niekompatybilna z urządzeniem nie może być używany do ładowania urządzenia, ponieważ może to spowodować nagrzewanie się zarówno na ładowarkę lub podłączonego urządzenia.
Dlatego też, jeśli Twoja ładowarka zawsze staje się bardzo gorąca podczas ładowania, sprawdź, czy jest kompatybilna z Twoim urządzeniem. Jeśli nie jest, wymień ją na nową, która jest dobrze kompatybilna.

Jeśli Twoja ładowarka baterii jest w bardzo wysokiej temperaturze za każdym razem, gdy używasz jej do ładowania telefonu, problem może być taki, że ładowarka jest tanio wykonana i nie ma ścisłych środków ostrożności. Niektóre strony trzeciej ładowarki baterii w bardzo niskiej cenie nie może przejść przez ścisłej oceny elektrycznej i może być wykonane bez odpowiednich środków ostrożności, co czyni je podatne na potencjalne ryzyko.
Tak więc, wskazane jest, aby zawsze używać oryginalnej ładowarki baterii lub przynajmniej ładowarki, która jest certyfikowana i pochodzi z odpowiednich środków ostrożności. Na przykład, jeśli używasz iPhone'a, lepiej naładować go za pomocą oryginalnej ładowarki Apple lub wybierając ładowarkę, która jest certyfikowana przez Apple MFi.

Umieszczenie ładowarki i telefonu na wyściełanej powierzchni lub na łóżku może również spowodować nagrzewanie się ładowarki i telefonu. Dzieje się tak, ponieważ wyściełana powierzchnia zasadniczo gromadzi ciepło, ograniczając przepływ powietrza na ładowarce i telefonie, co powoduje wzrost temperatury. W tej sytuacji, właściwe rozwiązanie jest natychmiast umieścić ładowarkę i telefon na płaskim miejscu, gdzie powietrze może swobodnie przepływać.