Post

Jak otworzyć plik AI bez oprogramowania Adobe Illustrator w roku 2020/2021

Adobe Illustrator to profesjonalna aplikacja do rysowania i projektowania, która zapisuje rysunki w formacie grafiki wektorowej z rozszerzeniem pliku ai. Oznacza to, że każdy plik z rozszerzeniem .ai jest obsługiwany przez program Adobe Illustrator.

Z tego powodu pliki tego typu można otwierać w prawie każdej aplikacji firmy Adobe - w tym w programach Photoshop, InDesign, Acrobat i Flash, ale otwieranie plików AI może być trudne, jeśli nie masz programu Illustrator. Dlatego w tym artykule pokażemy, jak otworzyć plik ai bez programu Adobe Illustrator.

Jak otwierać stronę AI plik bez Illustrator oprogramowanie

Istnieje wiele programów, które mogą otwierać pliki AI, ale nie można ich edytować. Domyślne ustawienia przechowywania plików AI w programie Illustrator umożliwiają zapisywanie plików z osadzoną zawartością PDF. Oznacza to, że użytkownicy mogą je przeglądać w większości aplikacji obsługujących przeglądanie plików PDF.

 1. W systemie Windows należy zmienić rozszerzenie na PDF, zaznaczając plik i naciskając klawisz F2, a następnie dodając na końcu nazwy pliku rozszerzenie .pdf i potwierdzając zmianę po otrzymaniu powiadomienia. Teraz kliknij dwukrotnie plik, a otworzy się on w domyślnej przeglądarce plików PDF.
 2. Na komputerach Mac plik AI można wyświetlić w programie Podgląd bez żadnych zmian.
 3. Możesz także pobrać pliki AI do Google Drive i tam je obejrzeć.

Otwieranie pliku AI w programie Photoshop lub GIMP

Jeśli chcesz połączyć obraz AI w pracę bez jego bezpośredniej edycji, możesz skorzystać z darmowego oprogramowania Photoshop lub GIMP. Na przykład w przypadku logo utworzonego w programie Illustrator i chęci dodania zaprojektowanego plakatu w programie Photoshop.

Podczas otwierania obrazów w tych programach są one importowane jako pliki PDF. Zobaczysz okno dialogowe Importuj i zaakceptujesz domyślną propozycję. Należy pamiętać, że należy importować duże obrazy, jeśli nie chce się utracić właściwości grafiki wektorowej, a następnie powiększać je w razie potrzeby.

Po zakończeniu możesz skopiować i wkleić obraz do istniejącej warstwy lub dodać dodatkowe warstwy do tego pliku, a następnie wybrać opcję zapisania go w innym formacie.

Jeśli powyższe opcje nie działają, możliwe, że podczas zapisywania oryginalnego pliku zostały zmienione ustawienia domyślne. W takim przypadku spróbuj zmienić typ pliku na EPS (inny format obrazu wektorowego). Spróbuj także przekonwertować obraz na inny format.

Jak edytować pliki AI bez programu Illustrator?

Po pobraniu szablonu Illustratora lub otrzymaniu pliku AI, który trzeba edytować, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Nie ma wielu popularnych aplikacji, które potrafią edytować pliki AI natywnie; zazwyczaj trzeba je najpierw przekonwertować na inny format.

Konwersja AI do SVG lub EPS online

Jeśli zamierzasz samodzielnie przekonwertować plik, powinieneś go przekonwertować na SVG. Jest to format otwarty i szeroko obsługiwany, choć przeznaczony głównie do użytku w internecie. Jeśli pracujesz w druku, wybierz EPS.

Aby przekonwertować obraz:

 1. Wejdź na stronę cloudconvert.com.
 2. Kliknij przycisk Wybierz pliki i wybierz plik z dysku twardego.
 3. Następnie kliknij przycisk Wybierz format i wybierz SVG lub EPS, wymienione w sekcji Wektor.
 4. Wybierz Start Conversion (Rozpocznij konwersję) i poczekaj.
 5. Po zakończeniu kliknij przycisk Pobierz, aby zapisać nowo skonwertowany plik.

Problemy z edycją przekonwertowanych plików AI

Przy każdej próbie edycji plików AI bez programu Illustrator istnieje kilka potencjalnych problemów, o których należy pamiętać.

 • Konwersje nie zawsze są w stu procentach dokładne. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy w oryginalnym pliku zastosowano funkcje lub efekty unikalne dla programu Illustrator.
 • Często dochodzi do utraty informacji o warstwach. Może to utrudnić poruszanie się po złożonych plikach, ponieważ wszystkie elementy nie będą już oznaczone etykietami.
 • Często nie można zapisać lub wyeksportować edytowanego pliku w formacie AI (Illustrator nie może też odczytać formatu zastrzeżonego przez aplikację do edycji). Aby uzyskać jak największą kompatybilność, zapisz plik w formacie SVG lub EPS.

To, czy musisz najpierw przekonwertować swój plik, zależy od używanego oprogramowania. Oto najlepsze aplikacje do edycji plików Adobe Illustrator (AI).

Przeczytaj także: Jak zmienić tło zdjęcia w Photoshopie.

Najlepsze aplikacje do edycji plików Adobe Illustrator (AI)

Gravit Designer

Gravit Designer to świetna darmowa alternatywa dla Illustratora. Jest to aplikacja oparta na chmurze, która działa na komputerach Mac, Windows, Linux i Chrome OS lub bezpośrednio w przeglądarce, dzięki czemu można otwierać i edytować pliki AI online.

Aby pracować z plikami AI, należy je najpierw przekonwertować do formatu SVG, jak opisano powyżej. Gdy to zrobimy, wystarczy przeciągnąć plik do okna Gravit Designer, aby go otworzyć.

Jak to często bywa, wszystkie części obrazu są zgrupowane w jednej warstwie, ale można je edytować indywidualnie.

Aplikacja ma bardzo nowoczesny i przyjazny dla użytkownika interfejs. Mimo że pod maską kryje się mnóstwo możliwości, praca z grafiką wektorową jest bardzo przystępna. Jest ona szczególnie przydatna w przypadku takich elementów, jak logo, ikony i symbole.

Pobierz: Gravit Designer (bezpłatnie)

Inkscape

Najbardziej znaną darmową alternatywą dla Illustratora jest program Inkscape, dostępny na licencji open-source. Jest on dostępny dla systemów Windows, Mac i Linux.

Pliki AI można otwierać bezpośrednio w programie Inkscape. Nie obsługuje on funkcji "przeciągnij i upuść", dlatego należy przejść do menu Plik > Otwórz, a następnie wybrać dokument z dysku twardego.

Plik jest następnie importowany jako plik PDF. Podobnie jak w Photoshopie, trzeba najpierw przejść przez niektóre ustawienia importu - można tu zaakceptować ustawienia domyślne - ale w przeciwieństwie do Photoshopa, obraz wynikowy jest w pełni edytowalny.

Wszystkie części obrazu są pogrupowane razem. Najprostszym sposobem zaznaczenia konkretnego elementu jest naciśnięcie klawisza F2 w celu uruchomienia narzędzia "Edycja węzłów", a następnie najechanie kursorem na obraz do momentu podświetlenia żądanej części. Następnie kliknij, aby go zaznaczyć.

Edytowanych obrazów nie można zapisywać w formacie AI. Alternatywnie obsługiwane są formaty SVG i EPS.

Pobierz: Inkscape (bezpłatnie)

Sketch

Sketch to pakiet do projektowania przeznaczony wyłącznie dla komputerów Mac. Jest to jeden z najlepszych programów do tworzenia grafiki wektorowej dla projektantów na komputerach Mac, którzy nie dysponują dużym budżetem. Jeśli chcesz otwierać i edytować pliki AI na komputerze Mac, to jest to dobry wybór.

Program ma ograniczoną natywną obsługę plików Illustratora. Można je otwierać tak jak każdy inny plik, ale będą one wyświetlane tylko jako pojedyncza spłaszczona warstwa. Jest to odpowiednik otwarcia pliku w Photoshopie, co oznacza, że obrazu nie można edytować.

Niektórzy użytkownicy odnieśli sukces, zmieniając rozszerzenie pliku z AI na PDF. Wybierz plik na komputerze i dodaj na końcu jego nazwy rozszerzenie .pdf. Przeciągnij go do programu Sketch, aby uzyskać edytowalny obraz. Wyniki mogą jednak zależeć od stopnia złożoności pliku.

Bardziej niezawodnym rozwiązaniem jest przekonwertowanie pliku do formatu SVG za pomocą programu CloudConvert. Ponieważ nie można zapisywać plików w formacie AI, jest to również najlepszy sposób na zapewnienie możliwości ponownego otwarcia edytowanego pliku w programie Illustrator w przyszłości.

Pobierz: Sketch (dostępna bezpłatna wersja próbna)

Affinity Designer

Affinity Designer to komercyjny pakiet do projektowania graficznego dostępny dla systemów Windows i Mac. Oceniamy go jako najlepszą alternatywę dla programu Adobe Illustrator. Jest on przeznaczony dla tych samych użytkowników profesjonalnych, ale jest wolny od subskrypcji - kosztuje mniej niż trzy miesiące analogicznej subskrypcji Adobe.

Program może otwierać pliki AI, o ile zostały one zapisane z zawartością PDF (domyślnie w Illustratorze). Oznacza to, że jak zwykle tracisz informacje o warstwach i nie możesz zapisać pliku w jego oryginalnym formacie.

Jeśli chcesz ponownie otworzyć edytowany obraz w Illustratorze, musisz zapisać go w formacie PDF, SVG lub EPS.

Affinity Designer to potężne i popularne oprogramowanie z imponującą listą funkcji. Może być dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce odejść od programu Illustrator.

Pobierz: Affinity Designer (dostępna bezpłatna wersja próbna)

CorelDRAW

CorelDRAW to program do projektowania graficznego dla systemu Windows. Pakiet Home & Student Suite jest przystępny cenowo dla zwykłych użytkowników, natomiast dla profesjonalistów dostępne są wersje deluxe. W każdym przypadku dostępna jest obsługa AI.

Program współpracuje z natywnymi plikami AI utworzonymi za pomocą Illustratora w wersjach do CS6 włącznie lub z plikami PDF utworzonymi w nowszych wersjach.

Pliki należy zaimportować, wybierając kolejno opcje Plik > Importuj, a następnie klikając ustawienia importu (widoczne tylko w przypadku plików PDF).

Główną opcją, którą należy rozważyć, jest to, czy tekst ma być renderowany jako tekst (co umożliwia jego edycję, ale może spowodować utratę niektórych efektów), czy jako krzywe. Będzie to dokładniejsza konwersja, ale tekst nie będzie edytowalny.

Po zakończeniu edycji pliku programu Illustrator można go wyeksportować z powrotem do formatu AI. Jeśli jednak użyto jakichkolwiek funkcji unikalnych dla programu CorelDRAW, nie będą one obsługiwane w programie Illustrator.

Firma Corel produkuje także program Paint Shop Pro, będący alternatywą dla programu Photoshop. Aplikacja ta może otwierać i zapisywać pliki AI, ale generalnie jest mniej przydatna do pracy z grafiką wektorową.

Pobierz: CorelDRAW (dostępna bezpłatna wersja próbna)

Udostępnij:

 • Twitter
 • Facebook

Lubię to:

Like Ładowanie...